Klienti nebankoviek sa môžu dostať do sťaženej situácie získania úveru. Pri pôžičkách totiž funguje systém, ktorý sa snaží chrániť banky aj nebankovky, a funguje tak, že klientom s nižšími príjmami ponúkne pôžičku s vyššími úrokmi. A to z dôvodu, aby sa odfiltrovali zákazníci, ktorí by potencionálne nemuseli zvládnuť splácanie úverov. V posledných rokoch sú nebankovky obmedzené maximálnou možnou výškou úroku. Vždy sa počíta ako dvojnásobok priemerného úroku v bankách.
Na jednej strane sa trh vyčistil od neserióznych nebankoviek, ktoré ponúkali premrštené úroky (niektoré z nich by sa možno dali považovať aj za úžeru). No na druhej strane vznikla akási neprávosti medzi bankovými a nebankovými poskytovateľmi pôžičiek. Ako príklad poslúži prípad kreditnej karty, kedy sa ročný úrok môže vyšplhať až na 42 percent. Bankovky majú pritom úrokový strop stanovený na 22,44%. Po silnom vyčistení trhu nebankoviek ostali svoje služby ponúkať iba 4 z nich. Ak musia byť peniaze vrátene od 6 do 12 mesiacov tak strop úroku je 32,88%. Do desiatich rokov strop klesá k 16tim percentám. Nad 10 rokov to už je len niečo málo vyše 10 percent.
Kreditná karta a lízing
Kreditné karty, pri ktorých je možné ponúkať úrok až 42 percent nebankovky neponúkajú. Z hľadiska administračných nákladov to pre nich aj pri takomto vysokom úroku je nerentabilné. Navyše záujemcovia o nebankové pôžičky potrebujú skôr nižšie obnosy peňazí, ktoré minú na opravu alebo kúpu nového spotrebiča resp. sumy okolo hranice 100 eur. Takýto záujemcovia sa orientujú najmä na tieto produkty: rychla pozicka, pôžička na čokoľvek a podobné. Ďalšou výnimkou okrem kreditných kariet sú aj leasingy. Leasingové spoločnosti môžu ponúkať úroky až do 2,5 násobku priemerných bankových úrokov.
Prečo došlo k obmedzeniu nebankoviek
Tvrdé zakročenie zo strany štátu voči nebankovkám malo svoje pádne dôvody. Jeden príklad hovorí za všetko. Rodina v núdzi si bola nútená požičať peniaze na opravu kotla v dome. Banky jej nepožičali pre slabú bonitu. Posledná možnosť bola obrátiť sa na nebankového poskytovateľa úveru. Rodina však mala finančné problémy a kvôli jednej neuhradenej splátke prišla rodina o strechu nad hlavou. Nebankovka dom ihneď predala a tak rodina zostala kvôli pokazenému kotlu na ulici.
Čo však majú robiť ľudia ktorým nepožičia banková a ani nebanková spoločnosť?
V živote každého z nás môže prísť nečakané obdobie, kedy sa dostaneme do finančných ťažkostí. Každý neočakávaný výdavok (porucha auta, chladničky, práčky, kotla, …) . Ak má mať rodina k dispozícii chladničku či pračku a potrebuje na ne peniaze môže začať s bankovými pôžičkami, ktoré sú najvýhodnejšie no aj najprísnejšie. Ďalšou možnosťou sú nebankové pôžičky. No čo ak žiadateľovi neschváli pôžičku ani nebanková spoločnosť? Človek v núdzi má potom dve možnosť. Buď predať svoj aktuálny majetok cez bazár alebo záložňu. Alebo sa obrátiť na čierny trh, napr. pôžička od súkromnej osoby. Čo nie je legálne a úroky navyše dosahujú astronomické hodnoty hraničné s úžerou. Navyše pri oneskorených platbách takýto „poskytovatelia“ neriešia situácia príjemne.
Pôžička od Cetelem
Cetelem ma za sebou dlhú históriu a tradíciu čo tohto poskytovateľa radí medzi dôveryhodné banky. Na našom trhu pôsobí už 20rokov. Spoločnosť začínala ako nebankovka no v roku 2016 sa pretransformovala na bankovú spoločnosť. Dokopy má Cetelem poskytnutých viac ako milión pôžičiek. S touto bankou si môžete pomôcť aj keď potrebujete krátkodobú pôžičku pred výplatou. Ponúka aj refinancovanie čo je vlastne spojenie viacerých pôžičiek do jednej, kde ako výsledok získate výhodnejší úrok, keďže banka staré pôžičky vyplatí a ponúkne vám výhodnejšie riešenie splácania. Pôžička bez registra už ale v tejto banke nebude fungovať. Keďže je to banková spoločnosť musí naň prihliadať. Preto sa snažte dodržiavať disciplínu v mesačných splátkach.
Slovenské domácnosti sa zadlžujú
Naše domácnosti patria k najzadlženejším v európe. Mohli za to aj výhodné hypotéky, kedy sa v minulosti dalo požičať aj na 100% ceny nehnuteľnosti. NBS pristúpila k opatreniam, kedy obmedzila percentná LTV na 80% alebo 70% v niektorých prípadoch aj na 60. Závisí to od bonity klientov. Vízia bola taká, že zvyšnú sumu musí mať klient našetrenú a aby sa tak odfiltrovali nespoľahlivý ľudia, ktorí si nevedia šetriť. O tomto mechanizme však môžeme polemizovať. Banky začali k hypotékam ponúkať úvery na dofinancovanie, ktoré majú citeľne vyššie úroky ako hypotéka. Tým sa to klientovi celé predraží. Ďalším obmedzením bolo, že klient si môže požičať maximálne 8 násobok svojho ročného príjmu.