Klinový alebo drážkový remeň a ako ho poistiť

  • by
Klinový alebo drážkový remeň a ako ho poistiť

Všetky novšie automobily využívajú drážkový remeň (klinový remeň sa nachádza v zastaralých automobiloch alebo v pracovných strojoch, ktoré sú od elektromotora poháňané remenicou s klinovým remeňom). Slangovo sa však stále medzi laikmi využíva pojem klinový remeň.

Na čo slúži drážkový remeň

Drážkový (klinový) remeň je dôležitou súčasťou pohonného mechanizmu auta. Je umiestnený a poháňaný hlavnou remenicou od kľukového hriadeľa. Prenáša rotačný pohyb na ďalšie remenice ako napr. vodná pumpa, alternátor, klimatizácia a posilňovač riadenia (hydraulický). V niektorých autách je posilňovač riadenia elektrický a vodná pumpa umiestnená na rozvodoch motora takže tam môže byť remeníc menej. Bez funkčného drážkovaného remeňa by nebola možná prevádzka motora. Bez nej by sa motor nechladil a v konečnom dôsledku by sa po pár km zničil. Alebo by sa nedobíjala batéria prostredníctvom alternátora.

Kedy treba klinový remeň vymeniť

Drážkový remeň si väčšinou o výmenu poprosí piskľavým zvukom. Guma časom stvrdne stratí pružnosť a roztiahne sa. Preto nie je priľnavosť ideálne a začne mierne prešmykovať. Na starých škodovkách sa dal pritiahnuť alternátorom, ktorý mal posuvné uloženie na kovovej konzole. V moderných autách sa remeň napína napínacou kladkou, ktorá je väčšinou mechanická a jej hlavný prvok konštrukcie tvorí pružina. Existujú však aj hydraulické napínacie kladky. S výmenou remeňa určite vymeňte aj napínaciu kladku. Predídete tak mnohým komplikáciám, ktoré nie sú lacné.

Roztrhol sa mi klinový remeň, čo mám robiť?

Ak sa Vám roztrhol drážkový remeň počas jazdy určite zastavte a vypnite motor. V lepšom prípade to skončí bez škody. V horšom prípade môžete prehriať motor čo má za následok zničenie tesnenia pod hlavou alebo puknutie hlavy motora. Takisto sa môže stať, že sa remeň skríži a odnesú si to remenice. Po takomto incidente sa Vám už ostáva spoľahnúť iba na odťahovú službu resp. havarijné poistenie. Výmena drážkového remeňa nie je nákladná a zvládne ju aj priemerne šikovný mechanik. Nepodceňujte túto súčiastku motora.

Aké havarijné poistenie si vybrať?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď keďže každý prípad je odlišný. Záleží najmä od toho aké krytie požadujete a koľko ste ochotný za havarijnú zaplatiť. Každá poisťovňa pri výpočte ceny uprednostňuje iné faktory. Pre niektoré je dôležitá značka motorového vozidla, pre iné dlhoročný bezškodový priebeh a niektoré si dokonca dajú záležať aj na tom, kde bývate. Ideálnu odpoveď nájdete pri havarijnej kalkulačke. Zadáte údaje o aute ako ŠPZ, výkon, atď. Ďalej typ prevodovky, typ paliva, výbavu, cenu nového vozidla. jeho hmotnosť a najazdené kilometre.

Zvyšné údaje sa týkajú vášho veku, doby, počas ktorej vlastníte vodičský preukaz, miesta bydliska atď. Na prvý pohľad sa môže zdať, že kalkulačka potrebuje až príliš veľa údajov, no tie sa do nej zadávajú dôvodu, aby bol výpočet variant poistenia čo najlepší a najlacnejší. Dôležité je, aby vybrané havarijné poistenie pokrývalo asistenčné služby pri poruche vozidla. Ak sa Vám roztrhne klinový remeň, tak Vám poisťovňa príde pomôcť. Dôležité je preto naštudovať si aj výluky – teda situácia, na ktoré havarijné poistenie neplatí. Najväčšie poisťovne sú Allianz a Kooperativa. Ale obrátiť sa môžete aj na menšie poisťovne. Ich veľkosť nie je zárukou kvalitného poistenia auta. Kasko poistenie, ktoré dostanete je na mieru, tak aby Vám vyhovovalo krytím aj cenou.