Chyby pri uzatváraní PZP

  • by
Chyby pri uzatváraní PZP

Väčšina motoristov rieši PZP sporadicky. Obvykle pri kúpe alebo predaji auta, kedy potrebujú dojednať nové poistenie a zrušiť to staré. Mnoho prieskumov ukazuje, že sme príliš pohodlní na to, aby sme riešili finančné otázky pravidelne či dôsledne. Ak chcete naozaj ušetriť a mať kvalitné poistenie, musíte chyby pri uzatváraní PZP obmedziť.

Automatické predlžovanie PZP

Táto chyba je asi najčastejšia, ktorú väčšina z vás robí. Raz uzatvoríte zákonnú poistku a ak sa nič nestane, napríklad predaj auta, jednoducho ju len predlžujete.

Poisťovňa to samozrejme využije a namiesto toho, aby o vás bojovala, začne postupne cenu za PZP dvíhať. Ak platíte poistné štvrťročne, rozdiel nespoznáte. V prípade lacnejších PZP na staršie autá či menej výkonné autá je to otázkou pár €. No v konečnom dôsledku, ak ide o viac rokov po sebe, sa môže stať, že poistné preplatíte aj o 30 %.

Pozrite si dôvody, prečo PZP automaticky nepredlžovať:

  • najdôležitejší dôvod je spomínaná strata peňazí, nakoľko takýmto spôsobom sa poistné postupne zvyšuje a každý rok prichádza o niekoľko €
  • zvážiť treba aj samotný fakt, že ak „zaspíte na vavrínoch“, pripravíte sa o prehľad na trhu, konkurenčná poisťovňa môže mať zaujímavejšiu akciu
  • prichádzate tiež o rôzne zľavy, ktoré môžu mať iné poisťovne a ktoré predtým, keď ste uzatvárali pôvodné PZP, ešte neboli v ponuke, ale teraz už sú
  • uspokojíte sa s aktuálnym poistným krytím, hoci by ste mohli získať oveľa širšie či lepšie poistenie, napríklad aj lepšie asistenčné služby

Nedostatočné uplatnenie všetkých zliav

Výpočet poistného podľa kubatúry alebo podľa výkonu? Zohľadnenie vášho veku, bydliska alebo doby, počas ktorej máte vodičský preukaz? Využitie zľavy za ročnú platbu alebo pri používaní iných poistných produktov alebo služieb nejakej banky?

Poisťovne dnes majú veľmi prepracovaný systém zliav, akcií a bonusov a vyznať sa v nich je nadľudská úloha. To je dôvod, prečo na to veľa motoristov jednoducho rezignuje.

Dobre si pozrite všetky poistné podmienky, zistite si, za čo všetko môžete získať zľavy a snažte sa to využiť na maximum. Platí to dokonca aj pri takých samozrejmostiach, ako je bezškodový priebeh. Poisťovne u nás naň nazerajú rôzne a majú odlišné odstupňovanie bonusov. Niekde ušetríte viac, inde menej. Nenechajte to len tak!

zľava na PZP

Absencia komplexného porovnania PZP

Treťou častou chybou pri uzatváraní PZP je nedostatok porovnania produktov. Túto chybu robia najmä tí motoristi, ktorí kupujú nové alebo jazdené auto u predajcu a nechajú si spraviť poistenie treťou osobu. Je to jednoduché a pohodlné, ale nevýhodné.

Naopak, komplexným porovnaním získate tieto výhody:

Prehľad o všetkých balíčkoch: Ponuka PZP je aktuálne tak široká, že vyznať sa v nej bez využitia online porovnávačov je takmer nemožné. Vďaka nim získate nielen komplexné, ale predovšetkým detailné porovnanie PZP. Vďaka tomu budete vedieť o všetkých poistných balíčkoch a zistíte presne, aké široké môže byť poistné krytie PZP.

Cenová úspora na mieru: Viaceré poistné kalkulačky umožňujú získať poistnú ponuku presne na mieru. To znamená, že na úvod zadáte údaje o sebe a svojom vozidle a požadovaný rozsah poistného krytia. Kalkulačka potom vyhodnotí všetky ponuky a predstaví vám tie, ktoré splnia vašu predstavu. Samozrejme, v poradí od najlepšej ceny.

Využitie akcií a zliav naplno: Pri komplexnom porovnaní PZP zistíte nielen to, aká je cena za konkrétne poistenie, ale aj to, aké akcie sú aktuálne na trhu. Platí to o rôznych zľavách priamo súvisiacich s vozidlom, poistníkom alebo využívaním služieb iných inštitúcií. Využitie komplexného porovnania PZP vás na tieto akcie upozorní.

Zbytočné pripoistenia a ďalšie služby

Trendom posledných rokov sa stalo rozšírenie povinného zmluvného poistenia o dodatočné služby. Ide napríklad o širšiu asistenciu alebo o poistenie úrazu posádky či straty batožiny pri nehode. Ak ale nepotrebujete širšie asistenčné služby a cestujete málo do zahraničia, je vám takéto rozšírenie zbytočne. Zbytočne vyhadzujete peniaze von oknom.

Podobné je to aj v prípade pripoistení. Pôvodná myšlienka, aby PZP chránilo pre niektoré prípady aj škody na vašom vozidle, sa totiž môže obrátiť proti vám.

Zásadnou nevýhodou pripoistení je, že majú obmedzený limit krytia. Platí to napríklad pri čelnom skle alebo strete so zverou. Väčšina pripoistení navyše nedokáže plnohodnotne pokryť ten najhorší variant, čiže krádež vozidla. Zvážte preto ich využitie.

Na druhú stranu, v rámci akcií alebo rozličných bonusov môžete získať niektoré pripoistenia aj zdarma. Aby ste sa však o týchto bonusoch dozvedeli, museli by ste detailne študovať ponuky všetkých poisťovní. Tento „problém“ vám odpadá, ak využijete poistné kalkulačky a online porovnávače. V ich prípade sa o každej akcii dozviete do pár minút.

Nebojte sa zmeniť PZP, je to rýchle a jednoduché

Uzatvoriť nové povinné zmluvné poistenie a prejsť do konkurenčnej poisťovni nie je vôbec ťažké. Práve naopak, je to omnoho jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Nemusíte pritom nikam osobne chodiť! Všetko vybavíte cez internet alebo aj poštou.

Zmena PZP poisťovne

Ukončiť staré a dojednať nové PZP spravíte nasledovne:

  • najneskôr 6 týždňov pred skončením ročnej lehoty pôvodného poistenia je potrebné písomne alebo mailom poslať do pôvodnej poisťovne výpoveď
  • hneď, ako tak spravíte, využite online kalkulačky alebo poistné porovnávače PZP pre získanie komplexného prehľadu poistenia na poistnom trhu
  • nastavte si kritéria podľa seba, porovnajte si všetky ponuky a vyberte si tú, ktorá je pre vás najlepšia, nepozerajte pritom iba na cenu alebo financie
  • uzatvorte nové poistenie, cez spomínanú kalkulačku a porovnávač  to dokážete spraviť priamo z domu a cez internet, ide o otázku iba zopár minút

Ak budete predávať pôvodné vozidlo a kupovať nové, nemusíte si robiť starosť s výpoveďou pôvodnej zmluvy. Inak je výmena poisťovne pri PZP je možná iba raz ročne, spomínaných 6 týždňov pred uplynutím ročnej lehoty od posledného predĺženia zmluvy. Všetko vybavíte cez online porovnanie a kalkulačku, nejde teda o žiadny zložitý úkon. Pre viac informácii navštívte web poistit.sk